Един от най-мощните билкови лекове – магданоз
- събота, 6 февруари 2016, 14:27
- Здраве
- Остави коментар
Сред едни от най-мощните лекове в народната медицина, това е зелената подправка магданоз.
В Древна Гърция магданозът е бил смятан за свещено растение, с което са били закичване великите мъже. Смята се, че родината на подправката е Средиземноморския район или по точно Южна Италия, Тунис и Алжир.
Билката магданоз е двугодишно растение, на което листата са плоски, вкусни и доста ароматни. Всяка една част на зеленото растението се използвана за подправянето на ястията. Например в Германия корените на подправката са на почит. От тях се приготвят вкусни салати, които между другото са много полезни. Британците пък предпочитат ароматните зелени листа, от които правят магданозено желе.
В магданозът има доста голям набор от ценни за организма вещества и затова той се използва за облекчаване на много болежки и лечение на безброй заболявания с различна степен на усложнения.
В народната медицина се предлагат разнообразни рецепти, които помагат при нарушена менструация, при бъбречни и стомашни заболявания.
# Чудотворни отвари от зелените листата на чудната билка се предлагат на хора, които имат проблеми с пикочния мехур, бъбреците или жлъчката, при астма, сърдечно-съдови заболявания, анемия, проблеми с черния дроб, за намаляване на кръвното или нередовна и болезнена менструация.
# Той може да се прилага при артрит и инфекции, защото притежава мощно противовъзпалително действие.
# Главната съставка на много кремове е магданоз, защото той оказва благоприятно влияние върху кожата, като я прави мека и нежна на допир.
# Отварата от листата на зелената подправка се прилага при конюнктивит.
# Пресните листа се слагат върху ухани зони от насекоми, сърбежът спира почти моментално.
# Външно листата също могат да се използват, като лек при различни рани и контузии по тялото.
# Семената пък са лек храносмилателния тракт, въшки и други.
Растението е христоматиен пример за рекордно съдържание на вит. С (133мг на 100 г). Изключителен източник е на провитамин А, вит. К, желязо, фолиева к-на (фолати), флавоноиди. Това, което го прави уникален обаче са специфичните етерични масла, на които се дължи характерния аромат, ролята му на универсална подправка, но също и голямата част от лечебните му качества. Сред тях са: лимонен, алфа-тюжен, юджинол, миристицин. За последния се смята, че освен антисептичен, противовъзпалителен и антиоксидантен ефект, притежава и противотуморно действие.
В зеленият магданоз има съдържание на минералите цинк, калций, фосфор, калий и магнезий. Той съдържа още флавоноиди, като някои от тях са апиин, лутеолин и апигенин. Растението изобилства от етерични масла.
Общото правило е: по възможност не обработвайте магданоза термично – губите вит. С и най-важното – преципитирате оксалатите. При готвенето го слагайте накрая! Разреждайте магданоза, съчетавайки го с друга храна, вкл. със зърнени и бобени варива, както и задушени на пара зеленчуци, след термичната им обработка. По този начин дори и 2-3 връзки магданоз дневно се приемат чудесно.
Пресният магданоз трябва да се съхранява в хладилник, затворен в пликче с цип или в леко навлажнена кърпа. Сухите листа могат да се държат няколко месеца в бурканче с капак на хладно, тъмно и сухо място.
Лечебно приложение
– Листата, стъблата и корените имат антисептични и газогонни свойства.
– Евгенолът същевременно намалява нивата на кръвната захар при диабетиците.
– Екстрактът от билката има диуретични свойства.
Приготвяне и начини на сервиране
Магданозът трябва да се измие първо добре с вода, за да се премахнат остатъците от пясък, пръст или пестициди. Отрязват се корените и дебелите части от стъблата и всички наранени или стари листа. За да се запази аромата и вкуса, обикновено се добавя след като ястието е приготвено.
Ето някои съвети за сервиране:
– Билката широко се използва като гарнитура. Много ястия се сервират с пресен зелен, накълцан магданоз поръсен отгоре.
– Използва се при приготвянето на много популярни ястия от средиземноморската и европейската кухня от древни времена. Заедно с други билки и подправки се използва за овкусяването на ястия със зеленчуци, пилешко, риба и месо.
– Една от основните съставки в известния средиземноморски сос „salsa verde“ – – студен сос, направен от магданоз, каперси, чесън, лук, аншоа, зехтин и оцет.
– Пресния накълцан магданоз е чудесна добавка към зелена салата.
– Листата на пресния и на сушения магданоз могат да се използват при приготвянето на сосове и песто.
– Можете да го добавяте неограничено в смутитата (шейковете) си.
Изключително добре познат термин за едни и напълно нов за други. Смути идва от английското „smoothie“ и представлява комбинация от плодове, зеленчуци и течност, които са блендирани до хомогенен вид и са изключително приятни за пиене. Дядото на смутитата са познатите ни от преди години шейкове, които обикновено представляваха миксиран банан с мляко. Точно заради млякото днес не използвам термина шейк, просто в смутито няма мляко, или поне няма традиционно познатото ни краве мляко.
Смутито има 3 съставни части или елемента. Чети и експериментирай!
Елемент 1 – основа
Това обикновенно е мек плод, който ще придаде гъстота на питието и кремообразна текстура. Плодовете, които се използват най-често, са: банан, пъпеш, диня, праскова, мека круша, манго, накиснати семена от чиа.
Елемент 2 – разредител
Ако направиш смутито без него, ще получиш страхотен крем или пюре, докато целта в случая е да си приготвиш бърза и лесна напитка. Така, че – ето възможните разредители: домашен прясно изцеден сок, домашно протеиново мляко или вода.
Елемент 3 – аромат
И последната, но много важна съставка за невероятното изкушение са допълнителните аромати. Те придават лек нюанс, екзотична нотка или просто превръщат напитката в поредната суперхрана. Допълнителните аромати могат да бъдат:
* друг плод, например малини, ягоди, боровинки и други
* подсладител, като мед, стевия, паста от фурми (слагай само в краен случай)
* обогатители на вкуса, като ванилия, какао на прах, подправки
* зеленолистни и водорасли, като спанак, тученица, рукола, кейл, зелена салата, магданоз, спирулина, мака, келп и всичко, за което се сетиш.
А ето и комбинацията:
МАГДАНОЗЕНО ИЗКУШЕНИЕ
1 замразен банан
500 мл вода
1/2 връзка магданоз
Ето и чудодейните рецепти с магданоз, които можете да използвате за лечение на множеството болежки от различен тип:
1. Запарка от пресните плоски листа на лечебния магданоз – наситнявате зелените листа на чудодейния магданоз и взимате от тях само 2 чаени лъжички. Заливате с 500 милилитра вряла вода. Запарвате лековитата отвара за 60 минути и после я прецеждате през ситна цедка. Приема се 3 пъти дневно по кафяна чашка, задължително преди консумирането на каквато и да е храна.
2. Сок от магданоз – отново се използват плоските листа на зелената билка, които се поставят в сокоизтисквачка. От изцеденият сок се използват само 2 чаени лъжички, които се разтварят в 100 милилитра кисело мляко. Можете да си пийвате от сока 3 пъти на ден преди да сте консумирали храна.
3. Домашен лек от семената ма магданоз – взимат се семена, които се счукват на прах. За направата на чудодейна отвара се използва минимално количество, само чаена лъжичка от праха, който непосредствено се залива с 200 милилитра вода. Оставяте за престой от 8 часа. Цялото количество не се пие на веднъж, а на малки глътки и то за целия ден.
Благодаря ти, че споделяш тази публикация чрез бутончетата отдолу
За целта е нужно да натиснеш една от петте звездички!
Може да харесаш още:
Години наред лекари и специалисти по здравословно ...
Боб вместо аналгин, люта чушка срещу температура, ...
Пикантната храна се харесва по целия свят, тъй кат...
По нашите географски ширини оцетът се ползва с...
Повечето хора са запознати с киселото зеле и д...
Заедно с прилива на слънчева светлина и растит...
Среброто убива всички бактерии. Сребърни прибори с...
Една от най-важните жлези в човешкото тяло, е щито...