Лозаро-винарски райони
- сряда, 19 ноември 2014, 12:48
- Винце
- Остави коментар
Кои са лозаро-винарските райони в България?
Територията на Република България в зависимост от различните почвено-климатични условия се разделя на 5 лозаро-винарски района.
Северен район, наричан Дунавска равнина
Той се характеризира с умерено-континентален климат с горещо лято и голямо количество слънчеви дни. Обхваща централната и западната част на Дунавската равнина, южния бряг на Дунав и прилежащите му райони. Сортовете , които се отглеждат са: Ркацители, Димят, Мускат отонел, Гъмза, Каберне совиньон, Мерло, „Шардоне“, „Алиготе“, „Памид“, Врачански мискет, Тамянка и други. Произвеждат се бели трапезни и десертни вина, виноматериали за естествено-пенливи вина и качествени червени вина, които се характеризират с богат плодов аромат и свеж вкус.
Източен район, наричан Черноморски
Той е под силното влияние на черноморския климат. В него се намират 30% от лозята в България и включва три подрайона. Тук есента е топла и продължителна, което благоприятства за натрупването на достатъчно захари за производството на бели полусухи и десертни вина, естествено-пенливи вина и винено бренди. Отглеждат се сортовете Мускат Отанел, Димят, Ризлинг, Юни блан, Траминер, Совиньон блан, Памид, Червен Мискет.
Подбалкански район, наричан Розова долина
Подбалканският район се разпростира на юг от Стара планина по дължината й и има два подрайона – Източен и Западен. По южните склонове на Стара планина и в долината между нея и Средна гора се отглеждат основно сортовете Червен мискет, Ризлинг, Ркацители, Каберне совиньон и Мерло. Тук се произвеждат главно бели сухи и полусухи вина, по-малко червени и ароматизирани вина. Вината са с характерен приятен плодов аромат, свеж и хармоничен вкус. Тези от местния сорт Червен мискет са едни от най-добрите представители на белите вина у нас и се отличават с богат плодов аромат, елегантно тяло и нежен, запомнящ се послевкус.
Южен район, наричан Тракийска низина
Обхваща около 35% от лозарските масиви в България. Тук климатът е умерено-континентален с добро разпределение на валежите през целия вегетационен период. Включва централните части на Тракийската низина и части от Сакар. В този район са концентрирани около 69% от червените сортове грозде. Отглеждат се Мавруд, Мерло, Каберне совиньон, Червен мискет, Памид, Шевка, Алиготе, Ркацители. Произвеждат се превъзходни сухи, полусухи и десертни бели и червени вина, виноматериали за естествено-пенливи вина и качествени червени вина. Климатичните условия на района, защитен от остри северни ветрове, благоприятства получаването на разкошни богати, плътни, запомнящи се червени качествени вина от сортовете Каберне совиньон и Мавруд. Вината от типично местния сорт Мавруд, който тук е намерил най-добри условия за развитие, се ценят особено много, защото съчетават аромата и вкуса на червени дребни плодове, подправки и треви.
Западен район, наричан Долината на Струма
В този район са включени югозападните части от страната. По размери не е голям, но притежава специфични климатични особености, приближаващи го до средиземноморските области. По долината на река Струма се отглеждат местният сорт Широка мелнишка лоза, Каберне Совиньон и Мерло. Получените вина се характеризират с топли южни тонове в аромата, с пълнота във вкуса и богатство на общите впечатления. Особен интерес представляват вината от сорт Широка мелнишка лоза, които са богати и достатъчно обемни и при стареене придобиват екзотични и много приятни нюанси във вкуса.
Благодаря ти, че споделяш тази публикация чрез бутончетата отдолу
За целта е нужно да натиснеш една от петте звездички!
Може да харесаш още:
Най-популярните винени сортове по света и у нас ...
Въпреки, че голяма част от вас биха се учудили пор...
Проучване: чаша червено вино може да бъде еквивале...
В домашни условия до бутилиране се прибягва, когат...
При нервна депресия – чаша вино по време н...
Този път ще се запознаем с няколко полезни рецепти...
Отдавна пиенето на вино и консумацията на грозде н...